Warning: file_get_contents(http://maps.google.com/maps/geo?&q=Misefa%20%2C%20Magyarorsz%C3%A1g&output=csv&key=): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /web/licithotel/licithotel.hu/wawona-framework3/libraries/GoogleMapAPI.class.php on line 1368 Misefa - Licithotel.hu - olcsó és akciós szállások, utazási aukciók weboldala

Misefa

Történelem

  • Misefa valószínűleg a 13. században keletkezett magyar falu, első említése Myxefolva, 1352-ből származik. A magyar Mikse személynév és a falva összetétele.
  • Más forrás szerint, valószínűleg onnan ered a név, hogy nem lévén temploma a falunak még nagyanyáink idejében sem, (templom ma sincs, de a harangláb harangja szépen szól) hát az udvaron levő nagy diófa árnyékában tartották a miséket. Névadó a misének árnyat adó fa. (Ez valószinüleg csak "városi legenda")

A község kastélyát a 19. században Fábiánics Ignác királyi főtanácsos és főjegyző építtette. A kastélyépület klasszicista pompáját Bosnyák Gézának, az Első Magyar Takarékpénztár egyik alapítójának tulajdonában kapta.

Nevezetességek

  • Egy kastályromból varázsolt romantikus kastélyszálló.
  • Az önkormányzat által rendbehozatott, platánfák által övezett körhalastó, körülötte pihenőpark, játszótér.

Misefa falurészei

Régi falu

Az 1940-es évek végéig ez a terület felelt meg Misefa falunak. Hagyományos falu, 100 fő körüli lélekszámmal. A házak életkora, stílusa vegyes képet mutat. Nevezetességei ? harangláb, faluház ? csak helyi jelentőséggel bírnak.

Major

A Fő utcáról a haranglábnál keleti irányba letérve a Béke utcán találjuk magunkat. Haladva tovább, a Foglár patak hídján átkelve kezdődik a misefai major. A hídról már látható a kastély, és a gyűrű alakú körhalastó, közepén beton emelvénnyel, mely falunapokon koncertek tartására szolgál. A második világháború után a kastély majorsági épületeit lebontották. Az épületek helyére egyrészt vályogból (vert fal, tömés), másrészt az elbontott épületek tégláiból lakóházakat emeltek az itt lakók. Az ötven-hatvan éves épületek mögött, a hegyoldalban fekszik a falu szépen gondozott temetője. A temető oldalában még áll egy öreg kocsányos tölgy, mely a Zalában valaha gyakori Illír jellegű gyertyános tölgyesek itteni hírmondója.

Újsor

A második világháború után közös tanács vezette Misefát és a környező településeket nagykapornaki központtal. Tanácsi döntéssel építési telkeket alakítottak ki Nagykapornak Misefa felé eső része folytatásában, Misefa akkori külterületén (Ország utca nyugati oldala). A telkeken szintes társasházak és családi házak épültek. A terület jellegében, stílusában inkább Nagykapornakhoz, mintsem Misefa régi részeihez hasonló. Az ezredfordulón a Misefai Önkormányzat új utcát nyitott az Ország utcától nyugatra, azzal párhuzamosan. A lakóházakkal szemben találjuk a Misefai halastavat, mely az elmúlt négy év szárazsága alatt térfogatának mintegy kétharmadát veszítette el. A tavat a Foglár patak táplálja, mely az ezredfordulóra időszakossá vált, az év tél végi és kora tavaszi hónapjainak kivételével száraz a medre. A tó és Nagykapornak közé beszorítva kapott helyet Misefa ?szabadidő-központja? (fa játszótér, betonos focipálya, teniszpálya).

Környezetvédelem, természetvédelem

Nevezetességei

 képei képei képei